Noter Onaylı Tercüme

Tercüme hizmeti günümüzde birçok çalışma alanı ve çeşitli resmi işler için kullanılır. Noter onaylı tercüme de sıklıkla ihtiyaç duyulan, resmi işlerde kullanılan bir çeviri türüdür. Birçok dilde gerçekleştirilebilen çeviriler, bazı resmi evraklar için noter tarafından onaylanmaktadır. Bu çevri türü genellikle resmi kurumlar için yapılır. Örneğin konsolosluk bunlardan bir tanesidir. Bunun yanında mahkemeler için de bazı durumlar da noter onaylı çeviri yaptırmak gerekebilir. Bu çeviri türünün hangi durumda kullanıldığı daha doğrusu noter onayına ne zaman ihtiyaç duyulduğu belgenin verileceği kurum tarafından bildirilir. Tabi ki tüm bu hizmetler için güvenilir ve işinin uzmanı bir çeviri firması bulmak son derece önemlidir.

Noter Onaylı Tercüme Nedir

Resmi evraklar için noter onayı istenen, öncesinde ise yeminli tercümanlar tarafından yapılan tercüme türüne noter onaylı tercüme denir. Devlet dairelerine verilecek olan evraklar için yapılan çevirilerde bazen yeminli tercümenin tek başına yeterli olduğu belirtilir. Ancak emin olmak için kurumlardan bilgi almak daha doğru bir tercihtir. Bunun yanında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise çevirisi yapılan dokümanların noter onaylı olması gerektiğidir. Yeminli tercüman tarafından yapılan çevirinin noter tarafından onaylanması sonucu tercüme işlemi tamamlanır. Noter onaylı çeviri sadece yemin zaptı bulunan tercümanlar tarafından yapılabilir. Aksi takdirde çeviri Noter tarafından onaylanmaz.

Noter Onaylı Tercüme Ücreti ve Belgeler

Her hizmet türünde olduğu gibi tercüme hizmeti için de belli bir standart ücret uygulaması bulunur. Ancak yaptırılacak olan çevirinin türü ve dili, fiyat konusunda etkilidir. Noter onaylı tercüme için ücret, normal yeminli tercüme ya da diğer tercüme türlerinde olduğundan daha farklıdır.  Bu fark çeviri ücretinden değil, noter onay masraflarından kaynaklıdır. Noter onaylı çeviri hizmeti; kimlik, pasaport, diploma gibi resmi evrakların çevirisini kapsayabilir. Bunun yanında sağlık raporları, transkript, banka cüzdanları ve bankacılık evrakları çevirisi yapılabilen resmi belgeler arasındadır. Patent belgeleri gibi uluslararası alanda geçerliliği olan belgeler noter onaylı çeviri hizmetine tabi olabilir. Evrakların sunulacağı kurumlara göre çok farklı dokümanlar için Noter onayı istenebilir.

Etiketler:

Bozok Yeminli Tercüme Hizmetleri whatsapp numarası